informační web o tvorbě titulků
o.titulkování.cz

blog

informační web o.titulkování.cz
pro vás připravil týmTitulkování.cz
profesionální tvorba titulků

www.dcptitulky.cz
Procházíte téma:
jiné titulky (3)
← novější (1) | starší (1) →
 

Titulky v opeře

téma: jiné titulky
autor: Petr Černoch, Michal Staša
datum: 23. dubna 2013, 15:23
odkaz: https://www.titulkovani.cz/o-titulkovani/index.php?blog=titulky-v-opere

Titulky nenajdete jen na DVD a v kině, ale také na několika dalších místech. Jako objevovatelé opery jsme se rozhodli pro krátké zastavení u operních titulků. Zeptali jsme se těch nejpovolanějších u nás, v Národním divadle.

Titulky při opeře v Národním divadle v Praze běží dvoujazyčně, v češtině a angličtině. Dramaturg opery Ondřej Hučín k tomu dodává: "Titulky jsou s ohledem na živé provádění divadelních představení vždy obsluhovány ručně přítomnou osobou, která sleduje text (v případě opery klavírní výtah) se značkami titulků a podle nich stiskem příslušné klávesy na notebooku titulky posunuje." Mimochodem ručně pouští titulky i mnohé filmové festivaly. V jejich případě se ale nejedná o nutnost, ale spíše o časovou úsporu (kvalita takového časování není vždy profesionální, a proto raději doporučujeme titulky předem načasovat).

Ještě nás zajímalo technické řešení těchto titulků: "V posledních letech ND používalo titulkovací program Oplatek software, vyvinutý přímo pro česká operní divadla, v roce 2011 jsme ho však nahradili jednodušším a přehlednějším programem Easy Subtitler, který je chorvatského původu (http://www.ministarstvotitlova.com). V současné době titulkujeme v tomto programu operní inscenace v historické budově ND a postupně na něj přecházíme i u operních inscenací ve Stavovském divadle. Státní opera, která je momentálně součástí ND, titulkuje stále v programu Oplatek software. Pokud jde o projekci titulků, všude používáme notebook připojený na dataprojektor, který titulky promítá na horizontální plátno zavěšené nad proscéniem."

Jaké jsou Vaše zkušenosti s titulky v opeře? A kde jste ještě zahlédli titulky?

Celé jméno:

Váš email:

Komentář:

Ověření, že nejste robot:

Nechť jsou komentáře věcné, bez vulgarit a podepsány celým jménem (uvedení emailu je dobrovolné). Nedodržení těchto pravidel může vést ke smazání komentáře. Maximální délka je 500 znaků (bajtů). Používejte pouze běžné znaky. Zapovězeny jsou značkovací jazyky (např. HTML).