menu
logo o.titulkování.cz o.titulkování.cz
informační web o tvorbě titulků

blog

blog
Procházíte téma:
formáty titulků (6)
← novější (5) | starší (0) →
 

Formát SRT (SubRip)

téma: formáty titulků
autor: Michal Staša
datum: 14. března 2013, 0:20
odkaz: https://www.titulkovani.cz/o-titulkovani/index.php?blog=format-srt-subrip

Titulků s příponou SRT si zřejmě všimnul každý, kdo si kdy pouštěl nějaké video. Jedná se o natolik převládající formát pro ukládání titulků, že seriál o formátech titulků musíme začít právě tímto formátem. Tento seriál není sice příliš ambiciózní, nicméně vzhledem k počtu typů formátů titulků bychom mohli seriál nazvat rovnou telenovelou.

Formát titulků SRT se narodil s programem SubRip ve Francii (byl vytvořen autorem s přezdívkou Brain). Program SubRip byl svého času relativně oblíben a navíc formát SRT měl výhody oproti tehdy užívanému formátu SUB. To vedlo k postupnému rozšíření formátu. Dnes již program SubRip není vyvíjen a pravděpodobně to nejdůležitější, co světu autor věnoval, je nejspíše právě formát titulků SRT. Ačkoliv se jedná o formát nejběžnější a nejzákladnější, je i nejrozšířenější.

Formát titulků SRT je prostý text a skládá se ze 4 textových částí, které se opakují:

  • pořadové číslo titulku,
  • čas náběhu a čas skončení titulku,
  • text titulku,
  • prázdná řádka.

Nejlépe to ukážeme na názorném příkladu:

1
00:00:20,000 --> 00:00:24,400
Tento titulek
má delší druhý řádek než první.
 
2
00:00:25,600 --> 00:00:28,800
Tento titulek má jen jeden řádek.
 
apod.

SRT formát je tedy klasický textový soubor a to se všemi výhodami i nevýhodami. Mezi hlavní výhody patří jednoduchá editovatelnost. Pro tvorbu titulků využijete sice spíše nějaký adekvátní program, nicméně pro drobné úpravy vám bude stačit jednoduchý textový editor. Do nevýhod můžeme zařadit např. omezené strukturování či absenci dalších úprav titulků (styly, posuny v obraze, podklad apod.). Nicméně jednoduchost v tomto případě zcela přebila další nevýhody – formát SRT pro většinu aplikací plně dostačuje.

Mimo technickou jednoduchost je třeba zmínit i jednu další výhodu formátu SRT – není nijak svázán s konkrétním videem, nastavením kodeku, rozlišením apod. Může to být i nevýhoda, ale v rámci nejčastějšího používání je to obrovská výhoda, neboť nemusíte řešit, jaká je snímková frekvence (časy jsou dány absolutně) ani jaké je rozlišení videa (velikost písma si nastavujete v přehrávači a obvykle ani to nikdo nedělá).

Nevýhodu nemožnosti jakkoliv změnit styl písma si všimla řada kutilů. Proto lze občas v titulcích SRT spatřit také základní formátovací značky z HTML. Tedy především značky pro kurzívu, pro tučné písmo či přímo změnu typu písma. Toto obohacení formátu vám ale nevezme každý přehrávač a pro maximální kompatibilitu je třeba se těchto zlepšení vyvarovat. Mimochodem z formátu SRT vzniknul i podobný WebSRT, později přejmenovaný na WebVTT, který pro změny stylu písma využívá klasické webové CSS. O tom možná někdy příště.

Obvyklým problémem pro jazyky, kterým nestačí písmena latinské abecedy, je zvolení vhodného kódování pro zaznamenání dalších znaků. Vzhledem k rozšířenosti operačního systému MS Windows se v českých zemích (a i na Slovensku?) ujalo kódování Win-1250 (cp1250), které je dnes standardem a na které se musí přeladit i uživatelé jiných systémů (pokud netvoří jen sami pro sebe). Pro zajímavost některé starší přístroje (stolní přehrávače s podporou titulků) vyžadovaly kódování ISO 8859-2 (někdy označované jako Latin 2). Dnes se nicméně setkáte prakticky výlučně s Win-1250 a pro některé potřeby se užívá univerzálního formátu UTF8. Bude zajímavé sledovat, zda masa Win-1250 bude erodovat pod přílivem univerzálního UTF8. Obávám se ale, že zvyk je železná košile.

Již několikrát bylo zmíněno, že formát SRT je velmi rozšířený. Vskutku neexistuje snad titulkovací editor, který by SubRip (SRT) formát nepřečetl a neuložil. Nicméně SRT titulky můžete nahrát také na YouTube a je široce podporován i na stolních přehrávačích. Díky své masivní podpoře je tak možné jej použít nejen pro svoje domácí promítání, ale také pro festivaly či vzdělávací prezentace. SRT formát nicméně nenajdete na DVD a na BluRay discích, kde jsou titulky obvykle v obrazové binární podobě, a také jej nenajdete v rámci digitálního kina (DCP). Nicméně o dalších formátech až zase příště.

Hodně štěstí s formátem SRT!