menu
logo o.titulkování.cz o.titulkování.cz
informační web o tvorbě titulků

blog

blog
Procházíte téma:
formáty titulků (6)
← novější (4) | starší (1) →
 

Formát SUB (MicroDVD)

téma: formáty titulků
autor: Michal Staša
datum: 13. dubna 2013, 22:59
odkaz: https://www.titulkovani.cz/o-titulkovani/index.php?blog=format-sub-microdvd

V našem seriálu se tentokrát podíváme na zašlou slávu formátu MicroDVD s příponou SUB.

Název formát dostal od přehrávače MicroDVD Player, který je schopen přehrávat DVD s externími titulky. První vydání tohoto softwaru bylo v roce 2000, nicméně vývoj brzo skončil.

Vnitřní struktura formátu je postavena na klasickém textovém souboru obdobně jako dříve představený formát SubRip (SRT). Oproti tomu ale není zobrazení a skončení titulku vyjádřeno jednoduchým a člověku srozumitelným časem, ale pořadovým číslem snímku (framu). Každý řádek vyjadřuje jeden titulek. Přehrávač MicroDVD (a tedy původní specifikace formátu) dovoluje také základní úpravy písma (barva, kurzíva apod.) i změnu pozice titulku v obraze. Vzhledem k rozšíření formátu mezi dalšími přehrávači je však otázkou, zda je původní specifikace (tedy především i značky pro úpravu písma) všude zcela zachována. (Máte s tím nějaké zkušenosti?)

Jednoduchý příklad formátu SUB:

{1}{93}Fantomas se zasmál|nejapnému a šovinistickému vtipu.
{94}{193}Druhý titulek
{194}{277}Třetí titulek
apod.

První titulek z příkladu bude zobrazen od prvního snímku videa, bude skryt v 94. snímku. To znamená dobu zobrazení v klasickém PALu (25 snímků za sekundu) 3,72 sekundy. První titulek z příkladu bude vypadat takto:


Fantomas se zasmál
nejapnému a šovinistickému vtipu.
 

Formát MicroDVD (SUB) není nijak svázán s rozlišením videa, ale je pevně svázán s jednotlivými snímky videa. To je dle mého názoru jediný a hlavní důvod jeho postupného odchodu do důchodu. V dávných časech, kdy byl svět kontrastně rozdělen mezi systém PAL/SECAM (25 snímků za sekundu) a NTSC (30 snímků za sekundu), bylo ještě docela snadné rozlišovat mezi titulky pro PAL a pro NTSC. Navíc to dávalo smysl pro původní účel přehrávače MicroDVD, tedy pro zobrazování externích titulků u disků DVD-Video, které jsou obvykle standardizované. Formát MicroDVD byl tedy před časem oblíbený (setkával jsem se na internetu s titulky MicroDVD či SubRip). V dnešním čase videoglobalizace se ale formáty PAL a NTSC navzájem míchají a nejsou vzácné ani jiné snímkové frekvence (je to navíc trochu složitější než jsem zde uvedl). Nutnost konvertovat titulky pro každou snímkovou frekvenci videa vedla k rychlému pádu oblíbenosti formátu a dnes se s ním, troufám si tvrdit, setkáte spíše výjimečně.

Nevím, zda to byl záměr tvůrců přehrávače MicroDVD, ale v prvním řádku souboru s MicroDVD titulky je často uvedena snímková frekvence videa, ke kterému jsou titulky určeny. První řádek tak může vypadat např. takto:

{1}{1}29.970

Je tak zřejmá snaha o ujasnění časování či možnosti učinit titulky na snímcích nezávislé. Na pádu oblíbenosti formátu to ale zřejmě vliv nemělo.

Na závěr několik poznámek. Příponu SUB užívá více formátů titulků, ne pouze MicroDVD. Jednoznačnou identifikaci formátu MicroDVD zvládnete pouze otevřením souboru v textovém editoru. Pro kódování v českých zemích platí stejné informace jako v případě textového formátu SubRup (SRT). A stejné informace platí i pro editaci titulků v tomto formátu: základní úpravy lze udělat v jakémkoli textovém editoru, pro jednodušší práci je ale vhodný nějaký titulkovací editor (formát MicroDVD je poměrně široce podporován).

Pro více informací o formátu MicroDVD mohu doporučit především anglicky psaný článek na Wikipedii (kde najdete také značky pro úpravy písma). Pokud narazíte na nějakou zajímavou informaci o formátu MicroDVD, nezapomeňte se svěřit v komentářích.