menu
logo upravyvidea.cz úpravy videa . cz
video, audio, kodeky, kontejnery, formáty

Kontejnery

Kontejnery
kontejner

Struktura kontejneru (*poznámka: pouze u některých kontejnerů)

Obecně je kontejner soubor, který může obsahovat jakákoliv zabalená data. Multimediální kontejner je způsob zápisu video a audio stopy dohromady v jednom souboru. Samotný formát kontejneru nesouvisí s kodeky užitými v kontejneru. Přehrávač tedy může otevřít kontejner, ale nikoliv samotný kodek. Nicméně se obvykle používají ustálené kombinace kontejnerů a kodeků, což usnadňuje přehrávání a práci s videem.

Některé kontejnery jsou velmi specifické (např. užití pouze s konkrétním kodekem), jiné jsou poměrně univerzální a mohou obsahovat různé audio a video kodeky. Některé starší kontejnery nepodporují moderní vymoženosti kodeků (např. streaming, 3D). A konečně některé kontejnery mohou mimo audio a video stopy obsahovat i další informace: další audio stopy, titulky, kapitoly, meta značky apod.

V současnosti pravděpodobně nejpoužívanějším kontejnerem je MP4. Jedná se o specifikaci z rodiny MPEG (Part 14), která je zachycena také v technické normě. Kontejner vychází z formátu Apple QuickTime (MOV) a jsou si velmi podobné. Kontejner MP4 se používá nejčastěji s video kodeky H264, H265 a audio kodekem AAC či MP3. Kontejner umožňuje zabalení také titulků ve formátu MPEG4 timed text. Meta data mohou být uložena ve formátu XMP.

Specifický kontejner z rodiny MPEG je MPEG transport stream (MPEG-TS, MTS či jen TS). Byl navržen pro použití s méně spolehlivými médii a komunikačními kanály. Používá pakety s možností oprav chyb a používá se např. v digitálním televizním vysílání. Upravená verze M2TS se používá ve videokamerách nebo na Blu-ray discích.

Dříve velmi populární a používaný kontejner společnosti Microsoft je AVI. Kontejner je to již poměrně letitý a v mnoha oblastech neuspokojuje moderní potřeby. Často se tedy používá neoficiální nástavba AVI 2.0. V praxi některé přehrávače používají pouze originální specifikaci a nepřehrají některá videa. Největší problémy s formátem AVI je pro zaznamenání B snímků. AVI se používá mimo jiné pro znáznam kodeku DV a lze se s ním stále setkat napříč internetem. Modernější kontejner od Microsoftu je ASF (Advanced Systems Formát), který na systémech Windows můžeme vídat s příponou WMV či WMA. Kontejner ASF je zatížen licencí, kterou Microsoft bedlivě střeží.

Svobodným kontejnerem nezatíženým patenty je kontejner OGG. Ten je poměrně modulární s možností uchovat rozličné stopy videa, audia, titulků a metadat. Bohužel je ale také poměrně složitý pro implementaci. Používané přípony jsou OGV pro video, OGA pro audio. Používanější kontejner nezatížený patenty a s velmi univerzálním a modulárním použitím je Matroška. Používá přípony MKV pro video, MKA pro audio a MK3D pro 3D video. WebM kontejner je založen na kontejneru Matroška.

Specifickým kontejnerem je VOB, který se používá výlučně na DVD-Video. Formát je dosti omezen na kodeky: MPEG2 nebo MPEG1 a titulky mohou být pouze obrazové. Ve VOB souborech mohou být také informace o menu na disku a VOB jsou někdy kódovány.

Kontejner používaný pro profesionální video/audio prezentace (např. DCP v kinech, televizní produkce) je MXF (material exchange format). Kontejner je zakotven ve standardech organizace SMPTE. Kontejner MXF někdy ukládá zvukovou a video složku odděleně.

Formát kontejneru

Stopa titulků

Více audio stop

Streaming

3D

AVI

ne či s úpravami

ano, neobvyklé

ne

ne

MS ASF

pouze MS SAMI

ano

ano

ano

MP4/MOV

ano, některé formáty

ano

ano

ne

M2TS

pouze TextST nebo obrázkové PGS

ano

ano

ne

OGG

pouze OggKate

ano

ano

ne

MKV

ano, některé formáty

ano

ano

ano

MXF

pouze SMPTE-TT

ano

ne

ano

VOB

ano, pouze obrázkové

ano

ne

ne

WebM

ano, WebVTT/SRT

ano

s MPEG-DASH

ne

Přehled schopností jednotlivých kontejnerů