Zpravodaj č.3
Digitální kino

Výpočetní technika výrazně proměnila řadu lidských oborů a této proměně se nevyhnul ani profesionální film a jeho distribuce. Novinky v kině se již řadu let nepromítají z filmového pásu, ale digitálními projektory z nosiče ve formátu DCP (digital cinema package). I mnohá menší kina jsou dnes digitalizována nebo o tom uvažují, aby se v nich mohly promítat novinky. Digitalizace má nicméně i další výhody: perfektní obraz každé kopie, možnost vysokého rozlišení, podpora 3D obrazu, prostorový zvuk a možnosti úprav titulků, které u klasického filmu nebyly možné.

DCP je balík datových souborů, obvykle značného objemu, který má pevnou strukturu. V tomto balíku najdete především značkovací XML a datové MXF soubory. Samotné video je uloženo jako sekvence jednotlivých obrázků pro každý snímek videa. Oproti obvyklým kodekům používaným pro komprimaci videí, např. H264 nebo HEVC, není tedy kvalita videa snížena mezi jednotlivými snímky. Výhodou je samozřejmě vysoká kvalita videa, nevýhodou je velký datový tok, který DCP vyžaduje. Ačkoliv DCP lze distribuovat na jakémkoliv datovém nosiči, obvykle se používá pevný disk.

Formát DCP vznikl již před více než deseti lety, nicméně proces normalizace nového formátu byl zdlouhavý a stále přináší nové specifikace. Důsledkem složitosti procesu jsou dva formáty: tzv. InterOp a SMPTE. Proces vzniku nového formátu řešila a řeší Society of Motion Picture & Televison Engineers, odtud zkratka SMPTE. Potřeba digitálního kina byla nicméně natolik urgentní, že ještě před dokončením konečné verze standardu vznikla první verze, nazvaná InterOp. Konečná SMPTE i první verze InterOp jsou podobné, ale bohužel ne stejné. V jednoduchosti lze říci, že verze InterOp je omezena a řada funkcí chybí či není podporována pro každý projekční systém. Vhodnější je, pokud to lze, držet se oficiálního formátu SMPTE.

Balík DCP souborů se vytváří specifickými programy a proces se nazývá DCP mastering. Zdrojem videa je buď distribuční DCP balík či mohou posloužit také obvyklé video soubory. Výsledná kvalita samozřejmě závisí na zdrojových souborech a nemůže být během zpracování zvýšena. Obvykle se pro použití v českém prostředí přidají titulky.

Firma Titulkování.cz nabízí doplňkové služby spojené s přípravou DCP a to především výrobu titulků pro DCP. Mezi další služby patří konverze DCP do běžných video formátů (např. MP4 či MOV) a také příprava a úprava DCP. Tato služba je vhodná zejména pro jednorázové projekce, menší festivaly, apod.

Od 1.4. plátci DPH

Dovolujeme si oznámit obchodním partnerům, že od 1. dubna 2018 jsme plátci DPH. Na cenotvorbu a výslednou cenu pro zákazníky nebude mít registrace k DPH žádný vliv. Ceny v existujících nabídkách a na webu se od 1.4. stanou cenami bez DPH.

Titulkování.cz, s.r.o. je firma, která se specializuje na překlady a tvorbu titulků. Mezi naše přednosti patří zejména důraz na kvalitu a komplexní zpracování včetně vkládání titulků do videa.

Titulkování.cz je na trhu 7 let. Během této doby jsme přeložili a otitulkovali velké množství spotů, filmů a dokumentů. Zákazníci se k nám často vrací, a proto věříme, že naši práci odvádíme poctivě.

Překládáme a titulkujeme především z a do následujících jazyků:

  • angličtina,
  • němčina,
  • francouzština,
  • slovenština,
  • španělštinac,
  • italština,
  • portugalština,
  • ruština.
Dle vašich přání můžeme překládat z mnoha dalších jazyků.

Cenová kalkulačka

Cenová kalkulačka je nejjednodušším způsobem, jak zjistit cenu za překlad a další práce. Cenovou kalkulaci můžete odeslat jako poptávku, popřípadě si ji uložit jako PDF. Výsledná cena zakázky je kalkulována podle skutečného počtu titulků a podle odvedené práce. Neváhejte nás kontaktovat pro podrobnější nabídku.


Slavíme narozeniny!

1. dubna 2018 oslavíme již sedmé narozeniny. Při té přiležitosti jsme si pro vás připravili netradiční soutěž. Tipněte si, kolik titulků máme za posledních 7 let za sebou (překlady a časování) a svůj tip nám pošlete e-mailem. Tipu nejbližšímu skutečnosti nabídneme 21% slevu na nadcházející zakázku. Soutěžíme do 1. dubna (včetně). Děkujeme vám za přízeň.